“Matura 2022.Historia. Vademecum.Zakres rozszerzony” to najnowsza pozycja, która przygotowuje do egzaminu z historii, wydana przez Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Autorami repetytorium są: Cezary Tulin, Edyta Pustuła i Renata Antosik. Treści zawarte w podręczniku są całkowicie zgodne z podstawą programową oraz wytycznymi Centralnej Komisji Edukacyjnej. Maturzysta odnajdzie w książce kod dostępu, pozwalający korzystać z wszystkich materiałów zamieszczonych na interaktywnej platformie edukacyjnej, m.in. testów maturalnych. Inne repetytoria maturalne historia znajdziesz online.

Co zawiera “Vademecum”?

Materiał w “Vademecum…” ułożony został w porządku chronologicznym, co pozwala na szybkie i łatwe odszukanie interesujących ucznia treści. Istotny  jest sposób podania materiału. Autorzy wykorzystują wykresy, tabele, diagramy, dzięki temu podręcznik staje się bardziej przejrzysty. Główne treści, konieczne do zapamiętania, zostały pogrubione lub umieszczone w ramkach. W repetytorium znajdują się zdjęcia oraz mapy, które w nauce historii są niezbędne. Autorzy podręcznika zamieszczają przykładowe ćwiczenia, krok po kroku tłumacząc, jak wygląda praca z materiałem źródłowym na egzaminie maturalnym z historii. To m.in. ćwiczenia dotyczące wyszukiwania informacji, układania ich w porządku chronologicznym, zadania typu prawda- fałsz, ale tez dotyczące wnioskowania i argumentowania tez podanych w historycznych źródłach. W repetytorium można odnaleźć wszystkie typy zadań, jakie znajdują się maturalnych testach. Uczeń zdobywa informacje, jak pracować z mapą, jak właściwie odczytywać wykresy i diagramy, jak korzystać z tablic genealogicznych. Uczy się wykorzystywać swą wiedzę w praktyce, np. podając cechy stylów architektonicznych na podstawie zamieszczonych zdjęć budowli, interpretując treści umieszczone na załączonych odezwach czy plakatach. W podręczniku zebrano również najważniejsze daty, dotyczące istotnych wydarzeń z historii Polski, a także z historii współczesnej. “Vademecum…” zawiera wskazówki, jak opracować dłuższa formę wypowiedzi dotyczącą wybranej przez ucznia epoki historycznej.

Dla kogo opracowane zostało “Vademecum…”?

Repetytorium wydane przez Operon opracowane zostało z myślą o maturzystach, przyda się również młodszym uczniom, którzy chcą szybko powtórzyć materiał i przygotować się do szkolnych sprawdzianów czy testów.